انواع کفش ورزشی

شناخت و آشنایی با مدل های کفش ورزشی به شما کمک می کند تا نیاز خود را بهتر شناسایی کنید و در نتیجه خرید بهتر و هدفمندتری در زمینه انواع کفش های ورزشی داشته باشید.

انواع کفش ورزشی

انواع کفش ورزشی

1. کفش مخصوص دویدن ( رانینگ )

در صورتی که اهل دویدن هستید ، انتخاب یک جفت کفش مخصوص دویدن یا کفش رانینگ مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. کفش های ورزشی مخصوص دویدن نسبت به بسیاری از کفش های ورزشی زیره نازک تری دارند.

با این حال ، زیره ی کفش های ورزشی دویدن از سه لایه ی مقاوم تشکیل شده است که شوک ناشی از ضربه های وارد شده به پا را تا حد ممکن کاهش میدهد و منجر می شود تا فشار کمتری به پا وارد شود.

کفش های مخصوص دویدن کاملا انعطاف پذیر و سبک هستند تا حرکت مچ و کف پا زمان دویدن به آسانی انجام شود. در صورتی که به دنبال یک کفش با زیره مقاوم و ضخیم تر می باشید.

کفش های تریل رانینگ که برای دویدن در کوه و طبیعت طراحی شده اند بهترین گزینه برای خرید هستند. رویه کفش های دویدن اصولا از پارچه های سبک و مش ساخته می شود تا وزن کفش به کمترین حد ممکن برسد و پا زمان دویدن امکان نفس کشیدن بهتری داشته باشد.

2. کفش پیاده روی

انواع کفش ورزشی ممکن است اهل دویدن نباشید ، منتها با سبک زندگی مدرن و کم تحرکی که اکثر آدم ها دارند ، پیاده روی بایستی قسمت ثابتی از برنامه روزانه یا هفتگی تان باشد.

اصولا کفش های پیاده روی به جذب کمتری نسبت به کفش های دویدن احتیاج دارد. منتها به دلیل اینکه ممکن است برای مدت طولانی از آن بهره گیری کنید ، بایستی کاملا راحت باشد.

یک کفش پیاده روی مناسب ، بایستی به صورتی طراحی شده باشد که از پا و مچ پا در برابر ضربه و انواع آسیب ها محافظت کند.


“جهت مشاهده جدیدترین مدلهای کفش اسپرت روی لینک کلیک کنید”


3. کفش فوتبال

به علت این که پایه ورزش فوتبال دویدن است ، نخستین ویژگی کفش های مخصوص فوتبال سبک بودن آن ها است. معمولا زیره این کفش ها برای دویدن بر روی چمن صاف طراحی شده اند و به همین علت گریپ هایی دارد که از سر خوردن بر روی چمن جلوگیری میکند.

4. کفش کوهنوردی

برای خرید کفش کوهنوردی مناسب ابتدا بایستی بدانید که چه سبک از کوهنوردی را میخواهید انتخاب کنید ، مسیرتان کجا است ، به دل صخره میزنید یا میخواهید مسیرهای تپه مانند را طی کنید.

برای پیمایش مسیرهای تپه مانند و طبیعت گردی ، بهتر است به سراغ کفش های کوهنوردی سبک بروید. صخره ای ، بایستی وزن کفشتان بیشتر از وزن کفش های مسیر تپه ای باشد.
برای پیمایش مسیرهای صخره ای عمیق ، یخ ها ، برف ها و نیز حمل کردن کوله پشتی های سنگین هم بایستی به سراغ کفش های کوهنوردی سنگین بروید.
اصولا کفش های کوهنوردی مقاوم ترین نوع زیره را در میان انواع کفش های ورزشی دارند که هم از ضربه های وارد شده به پا جلوگیری میکند و نسبت به ضخامتی که دارد انعطاف پذیری مناسبی دارد.

لازم به ذکر است بدانید که برخی از کفش های کوهنوردی مخصوص فصل تابستان هستند و جنس رویه آن ها از مش است و به تنفس بهتر پا کمک می کند ، منتها این خصوصیت منجر میشود که این کفش ها برای زمستان مناسب نباشند.

5. کفش تنیس

هنگامی که تنیس بازی میکنید ، بایستی مدام حرکت های تند داشته باشید و به سمت چپ و راست حرکت میکنید ، بنابراین در میان انواع کفش های ورزشی به کفشی احتیاج دارید که هم از داخل پا هم از بیرون پا محافظت کند. در صورتی که در زمین تنیس با کف نرم و خاکی بازی می کنید ، بایستی کفشی را انتخاب کنید که پاشنه نرم و راحت داشته باشد. اما در صورتی که زمین بر روی آسفالت باشد بایستی به دنبال کفش هایی باشید که پاشنه سفت تری داشته باشند.

6. کفش بسکتبال

کفش های مخصوص بسکتبال شامل بک کف سفت و ضخیم هستند و برای پشتیبانی از مچ پا در طی جابه جایی و توقف های ناگهانی طراحی شده اند. همانگونه که میدانید ورزش بسکتبال فشار زیادی بر روی پا وارد میکند مخصوصا زمان ضربه زدن و پرتاب توب به سمت سبد تمام فشار بر روی پا است. کفش های مخصوص بسکتبال این ضربه ها را مهار میکنند و شرایط را برای حرکت های سریع مهیا میکنند.

7. کفش دوچرخه سواری

اشخاصی که به دوچرخه سواری علاقه زیادی دارند میدانند که کفش جزء مهم ترین و اساسی ترین تجهیزات دوچرخه سواری است. کفش های دوچرخه سواری شامل کفی های سخت هستنند که روند انتقال قدرت به پدال ها را راحت تر میکند. این خصوصیت منجر به افزایش کارایی می شود و امکان انتقال بیشترین نیرو را بر روی دوچرخه به دوچرخه سوار میدهند.

اصولا کفش های دوچرخه سواری با پدال های معینی سازگار هستند تا پا را به صورت ایمن بر روی دوچرخه نگهدارند. همچنین امکان کنترل فوق العاده با حداقل اتلاف انرژی را برای فرد دوچرخه سوار مهیا میکند. لازم به ذکر است بدانید که این کفش ها احتمال درد در کف پا ، مشکل های تاندون یا سوزش کف پا را کاهش میدهند.

8. کفش گلف

این مدل از کفش ها در مقایسه با کفش های باشگاهی معمولی و بسکتبال ، شامل کمترین خاصیت جذب ضربه و انعطاف پذیری هستند. کفش های گلف شامل گل میخ های فلزی ، گل میخ های نرم و یا بدون گل میخ می باشند. اصولا میخ های فلزی جدا شدنی هستند و منجر به بالا رفتن مقدار پایداری و کشش بر روی نواحی مرطوب یا ناهموار میشوند. پوشیدن این کفش ها برای همه ی اشخاص به جز گلف بازهای حرفه ای غدغدن و ممنوع است.

نکاتی که هنگام خرید کفش ورزشی بایستی به آن توجه کنید:

  • هر ورزشی کفش مخصوص به خود را میخواهد

همانگونه که در بالاتر گفتیم هر ورزشی کفش مخصوص خود را دارد بنابراین براساس نوع ورزش خود ، مناسب ترین کفش را انتخاب و خریداری کنید.

  •  به اندازه پاهایتان توجه کنید

ممکن است حتی در افراد بزرگسال نیز برخی اوقات پا رشد کند. بنابراین بهتر است قبل از خرید کفش همیشه آن را بپوشید و مقداری راه بروید تا مطمئن شوید پا داخل آن راحت است.

  • در پایان روز به خرید کفش ورزشی بروید

معمولا پاها در طول روز تغییر سایز میدهند و به علت فعالیت های زیاد در پایان روز به بیشترین اندازه خود میرسند. بنابراین بهتر است بعد از ظهر ها به خرید کفش بروید تا با مشکل روبه رو نشوید. در صورتی که صبح به خرید کفش بروید ممکن است در بعد از ظهر که پاهایتان مقداری ورم میکند کفش پایتان را اذیت کند.

  •  هنگام خرید کفش حتما جوراب بپوشید

به هیچ عنوان بدون جوراب کفش را تست نکنید زیرا هنگامی که جوراب می پوشید ، سایز پایتان مقداری تغییر میکند.


خرید انواع کفش در مدلهای متنوع و به روز”


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *